Alüminyum Doğramalar

Alüminyum Doğrama Nedir?

Alüminyum maddesi kullanılarak yapılan bütün doğrama işlemlerine denir. Son gelişmiş teknoloji olarak; kapı ve pencere üretiminde ortaya çıkmıştır. Belirli uzunluğa sahip alüminyum profillerinin işlemden geçirilmesi ile elde edilir. Hepsi standart işlemlere tabii olsa da, farklı amaçlara uygun profillerde üretilmektedir. Alüminyum doğrama profillerinin bazıları şöyledir:

 • Isı yalıtımlı,
 • Yalıtımsız,
 • Aldoks yalıtımsız,
 • C6o yalıtımsız profiller.

Beklentinin maksimum şekilde karşılanabileceği yalıtım standartlarına sahiptir. Ülkemizde alüminyum doğramaların terleme yapacağı gibi bir inanış yaygındır. Bu nedenle birçok kişi PVC tercihine yönelmektedir. Yapılan araştırmalar ve kullanıcı yorumları bu inanışın doğru olmadığını kanıtlar niteliktedir. Doğru alüminyum profili tercih edildiği takdirde ısı yalıtımı verimli bir şekilde gerçekleşmektedir.

Alüminyum Doğrama Avantajları Nelerdir?

PVC doğrama uygulaması ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu da hem temizlik hem de işlevsellik açısından sonraki yıllarda soruna neden olmaktadır. Ortalama PVC kullanım ömrü 15 yıl iken alüminyum doğrama bunun iki katı süreye sahiptir. Görsellik açısından da dezavantajı bulunan PVC doğramaların ısı yalıtım oranları oldukça düşük seviyelerdedir. Özellikle Almanya gibi soğuk iklimi bulunan ülkelerde alüminyum pencereler ısı yalıtımı nedeniyle sıklıkla kullanılır.

Alüminyum kapı ve pencerelerin başlıca avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Korozyona karşı ekstra dayanıklı üretilmiştir
 • Dört mevsim hava koşullarına dayanmaktadır.
 • Uzun yıllar kullanıma uygundur. Yapılan araştırmalar sonucunda 40 seneye kadar maksimum verimle kullanımı mümkündür.
 • Temizlenmesi oldukça basittir. Yoğun yağmurlarda dahi temizlenebilir. Nemli bir bezle silindiği anda tüm kir ve lekeler geçmeye başlar.
 • Görsellik ön planda olmasına karşın işlevselliği de yüksektir.
 • Oldukça hafif malzemeden yapılır.
 • Kişiye özel tasarım imkânı sunar. Hassas tasarımlara elverişlidir.
 • Özellikle büyük iş hanları ve yüksek katlı apartmanlarda büyük kapı ve pencere bir sorun teşkil edebilir. Rüzgâr, soğuk hava gibi nedenlerden ötürü balkon ve pencerelerin cam açıklıkları kısa tutulur. Alüminyum doğramalar kullanılarak istenilen genişlik bırakılabilir. Sağlam ve kişiye özel yapılabilen uyarlamalarıyla yüksek yapılarda kullanıma olanak sağlar.
 • Geri dönüştürülebilir malzemelerden imal edilir. %95 oranına varan geri dönüştürülme kapasitesiyle üretilir. Enerji tasarrufu mümkündür. Kurşun gibi zehirli maddeleri bünyesinde barındırmaz. Eski alüminyum hurdalarının geri dönüştürülmesiyle doğada sera gazı dağılımı önlenmektedir. %80e varan sera gazı emisyonu sayesinde doğayı korur.
 • Olası doğal afetlerde dahi yüksek koruma sağlar. Yangın oluşması halinde ev içerisinde zehirli gazların salınmasını engeller. Bayındırlık bakanlığının son yönetmeliklerinde belirtilen şartnameleri tamamıyla kapsayan özelliklere sahiptir. Okul, hastane gibi topluluğun kullanımına açık yerlerde alüminyum pencere ve kapıların kullanılması şartı mevcuttur. PVC doğramaların aksine diyoksin türü gazlar salmaz.

Alüminyum Doğramalar Neden Tercih Edilmelidir?

Günümüzde kullanımı büyük hızla artmaktadır. Küresel ısınma, geri dönüştürülebilir projelere çekilen dikkatin ardından kişiler daha bilinçli hale gelmiştir. Bilinçli tüketicilerin, gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak amacıyla geri dönüştürülebilir malzemeler seçmesi olağan bir durumdur. Bunun yanı sıra, standarda indirgenen diğer doğrama çeşitlerinin aksine görsellik ön plandadır. İstenen en ve ebatta üretilirken renk ve model seçimi tamamen size bırakılmaktadır. Alüminyum doğramalar adeta bir evinizle bir bütün halini almaktadır.

Fonksiyonel özellikleri dikkate alınarak, ihtiyaçlarınızı ve binanın özelliklerini gözeterek doğramaların tasarımı yapılır. Maksimum verim sunan bu sistemde enerji tasarrufunda da ciddi artışlar görülür. Cephem Yapı Mühendislik olarak 7000’i aşkın memnun müşteri yelpazemiz ile bütün beklentileriniz gözetilmektedir.

Çevrimiçi
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?
Cephem Mühendislik
Merhaba

Size yardımcı olmamı ister misiniz?