Sağır Cephe Kaplamaları

 

Sağır Cephe Kaplaması Nedir?

Son 20 senede sera gazı emisyonu ciddi oranlarda artış göstermiştir. Bu artışın birçok nedeni bulunsa da inşaatta yalıtım ve eksik enerji kontrolü ilk sıralardadır. Toplumsal farkındalığın artışıyla birlikte zehirli gaz salınımı için çeşitli önlemler alınmaktadır. İnşaatta devrim niteliğinde olan cephe kaplamalarıyla yapıların doğa dostu şekilde üretilmesi sağlanmaktadır. Sağır cephe kaplamalarının tamamında enerji tasarrufu yapılabilmektedir. Dış cephe kaplamaları arasında en sık kullanılan yöntemlerdendir. Bütçe ve doğa dostu olan bu kaplama yöntemi uzun seneler kullanıma uygundur. Isı yalıtımının, yüksek verimli ve yenilikçi sistemlerle gerçekleştirilmesini sağlar.

Sağır cephe kaplamalarının tümü dört mevsim uyumlu şekilde tasarlanır. Proje bazlı şekillendirilerek özelleştirilmesi mümkündür. Sistematik çalışmanın sonucunda, üstün kaliteli kaplamalar ortaya koyma amaçlanır. Yapıların hava koşulları nedeniyle tahrip olmasını önleyerek binanın ömrünün uzatılması sağlanır.

Bazı sağır cephe kaplamaları aşağıdaki gibidir:

 • Kompozit panel kaplama
 • Mesh levha kaplama
 • Granit seramik kaplama
 • Sinterfleks cephe kaplama
 • Terra cotta kaplama

 

Kompozit Panel Kaplama Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İki adet alüminyum levhanın birleşimiyle oluşturulur. Poietilen adı verilen çekirdekle bağlantısı yapılmış levhaların yüzeyinde, kompozit haldeki kaplamayla panel halini alır. Hem dış hem de iç cephe için kullanıma uygundur. Levhaların kesilmesi şekliyle oluşturulur. Uzman ekip tarafından hesaplanan ölçümler doğrultusunda işleme sokulur. Binalara özel şekilde üretimi yapılabilir. Standarda indirgenmiş özelliklerine ek olarak ekstra yalıtım malzemesi eklenebilir.

Özellikleri

 • Kompozit panel, en eski kaplama yöntemlerindendir.
 • Çoğunlukla iş merkezleri ve hastanelerde kullanılır.
 • Kullanım yeri ve belirlenen amaca göre şekillendirilmesi yapılabilir.
 • İç mekânlarda tasarım amaçlı kullanılabilmektedir. Levhaların görselliği istenen renk ve dokuyla kaplanabilir.
 • Taşıyıcı demiri olan konstrüksiyon üzerine epoksi maddeli boya kullanılır.
 • Isı yalıtımı yaparken enerji tasarrufu da sağlar. Bazı durumlarda taş yünü kullanımıyla ısı yalıtımı maksimum seviyeye çıkartılır.

Mesh Levha Kaplama Nedir? Nasıl Uygulanır?

Mesh levha kaplamalar çoğunlukla dış cephe kaplamalarında kullanılır. İç cephelerde kullanıma uygun değildir. Alt konstrüksiyon zemini hazırlandıktan sonra sac, işlenmiş demir, alüminyum vs monte edilir. Binanın tamamı, bir bütün halinde ele alınarak tasarlanır. Önceden belirlenen ölçülerde levhalar kesilerek estetik şekilde inşası yapılır.

Granit Seramik Kaplama Nedir? Uygulama Alanları Nerelerdir?

Granit seramik kaplama, estetik görünüm kazandırması nedeniyle sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Üç farklı çeşidi bulunan granitlerden, en uygun olanı tarafımızca saptanır. Yapı projesi alanında uzman çalışanlarımız tarafından incelenerek granitin türü seçilir. Mat, sırlı ya da parlak olan çeşitler, görsel hitabete göre de belirlenebilir. Kişilerin arzusu ve yapının bütünlüğü gözetilerek inşasına başlanır.

60×60, 60×120 ve 30×30’a levhalar bulunur. Binanın yükseklik ve eni hesaplanarak gereken levhalar yerleştirilir. Kalın ve sert olan malzeme yapısı sayesinde soğuk havalar, sel ve fırtınalara karşı oldukça dayanıklıdır. Tek katlı binaların kullanımında tercih edilmez. Yüksek yapılarda ısı ve ses yalıtımı için kullanılır.

Granitin yüzeyinin pürüzsüz görünmesi için minimum kesi yapılarak yerleştirilir. Alüminyum klipler yardımıyla yatay düşecek şekilde asılır. Yatay derzlerin ebatı 8 mm boyunda ayarlanır.

Sinterfleks Cephe Kaplama Nedir? Neden Kullanılır?

En yeni kaplama çeşitlerindendir. Seramik ve pürüzsüz yüzeye sahiptir. Hafif ve tamamen doğal maddelerle üretilerek çevrenin korunması sağlanmaktadır. 3 mm kalınlıkta 1000×3000 mm boyutunda üretilir. Yapıların özelliklerine göre farklı boyutlandırmalarda yapılabilmektedir. Esnek ve kolay monte edilebilmesi sayesinde en kısa sürede kurulumu gerçekleştirilir. Estetik amaçlar doğrultusunda tasarlanarak binaya çekicilik kazandırılabilir. 6mm ve M2 ağırlığı 12kg olan bu levhalar en hafif cephe kaplama malzemesi olarak bilinmektedir.

Terra Cotta Cephe Kaplama Nedir? Özellikleri Nedir?

Terra cotta cephe kaplama malzemelerin tamamı doğal ürünlerdendir. Kil ve çamur gibi doğal malzemeler pişirilerek elde edilir. Doğa dostu olmasının yanı sıra istenen görselliğinde sunulması sağlanır.

Özellikleri

 • Binada oluşan hataların giderilmesi için bu kaplama yöntemi kullanılabilir.
 • Bina dış cephesinde gözle görülen ve binanın değer kaybı yaşamasına neden olan hataların düzeltilmesini sağlar.
 • Ses, ısı ve su yalıtımını sağlar.
 • İsteğe göre yeniden şekillendirilebilir.
 • Bütün hava koşullarına uygun olarak tasarlanır.
 • Giydirme cephe sistemleri olarak da bilinir.

Sağır Cephe Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

Kaplamaların tamamı uzman mühendislik ekiple birlikte üretilmektedir. Bina yapı ve temeli incelenerek en uygun cephe kaplama yöntemi tarafınıza önerilmektedir. Birlikte seçilen sağır cephe kaplamasının ardından özel yazılımlar kullanılarak ebatlar hesaplanır. Binanın dış ve iç cephe özellikleri gözetilerek uygun levhalar hazırlanır. Özel ölçümlerden elde edilen veriler ışığında çalışmaya başlanır. Mimari dekorasyona uygun şekilde yerleştirilerek binanın görsel bütünlüğü sağlanır. Isı ve ses yalıtımı yapan kaplamaların tamamı zehirli maddeler kullanılmadan yapılmaktadır. Cephem Yapı Mühendislik firması olarak bütün sağır cephe kaplama işlemlerini yüksek standartlara uygun gerçekleştirmekteyiz. Cephe kaplama fiyatları için tarafımıza ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Çevrimiçi
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?
Cephem Mühendislik
Merhaba

Size yardımcı olmamı ister misiniz?