Cam Cephe & Işıklık Sistemleri

Cam Cephe

Dış cephe sistemlerinden birisi de cam cephelerdir. Hastanelerde, oto galerilerde, satış ofislerinde ve alışveriş merkezlerinde bu sistemleri görmekteyiz. Cam Cephe ve ışıklık Sistemlerinin en önemli özelliği, kullanılan malzemenin şeffaf cam olmasıdır. Bu özelliği sebebi ile iç ve dış ortam arasındaki görünürlük en üst düzeydedir. Dışarı ile bağlantının en yüksek seviyede tutulması amaçlanır. Açık bir görüş alanı sağlayarak ferahlık hissi verir. Zarif bir görüntü yaratan bu sisteme transparan cephe de denmektedir. Cam Cepheler, şeffaflığın önemsendiği projelerde kullanılır. Bu projeler genellikle AVM ve iş hanlarını kapsamaktadır. Büyük kitleleri çekmeyi amaçlayan bu sektörlerde ferahlık hissi ön plandadır. Yaratıcı tasarımların oluşmasına olanak veren bu sistemlerde çerçeve kullanılmaz. Pencere pervazları bulunmadığı için farklı bir estetik görünüm sağlar. Tamamı cam olan bu cephe sistemlerinde güneş ışığının yapı içerisine girmesi maksimum düzeydedir. Tüm gün boyunca ışık alan konutlarda enerji tasarrufu olduğu bilinmektedir. Düşürülen enerji neticesinde doğa kirliliği de önlenmektedir.

Cam Cephe sistemlerinin ayırt edilebilir bir diğer özelliği ise taşıyıcı sisteminde tercih edilen malzemelerdir. Alüminyum profiller yerine paslanmaz, cam parçalar kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik ve cam, demir taşıyıcı konstrüksiyon bağlantı gereçleri ile paslanmaz rotiller yardımıyla montajlanır. Alışveriş merkezlerinde ve mağazalarda yaygın olarak kullanılır. Amaç müşterilerin ilgisini çekebilmektir. Modern mimarilerin popüler bir sistemidir. Günümüzde kitlelerin görsellik algısını oluşturan belirli kıstaslar bulunmaktadır. Bu durumun sonucunda da inşaat sektörü başta olmak üzere bütün alanlarda etkisi kendini göstermektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda kişilerin estetik olarak çekici buldukları yerlerde vakit geçirme istekleri daha fazla olmaktadır. Görselliği doyurucu olan alışveriş merkezleri, iş hanlarında mevcut ve potansiyel müşterilerin artışı gözlemlenmektedir. Kullanılan cam cephe sistemleriyle birlikte mimari bütünlük sağlanmaktadır.

Işıklık Sistemleri

Yapıların havalandırılması ve ışık alabilmesi için kullanılan sistemlerdir. Modern mimarilerin karanlık problemine şık bir çözüm sunar. Doğal ışıktan yararlanılarak aydınlık mekanlar hedefler. Görünür bağlantı malzemesi kullanılmaz. Görüntü kirliliği oluşturmaması nedeniyle tercih sebebidir. UV koruması sayesinde sararma olmadan uzun yıllar kullanılabilir. İstenilen boyutta ve ölçüde yapılabilirler.  Geniş ürün çeşidinin yanında oldukça hesaplıdır. Kullanılan malzemeler değişiklik gösterebilir. Cam ve polikarbonat levha uygulanabilir. Uygulaması ve imalatı basittir. Uzman ekip tarafından bir günden kısa süre içerisinde monte edilir. Projenin tamamına uygun olacak şekilde tasarlanarak kurulumu yapılır. Kondens kanallı veya kanalsız olarak kullanılabilir. Talep edilmesi durumunda, ışıklık içi duman boşaltma problemleri için uygulanabilir. Çelik taşıyıcılara oturtulan alüminyum malzemeler saydam ya da opak camların bağlantısı ile oluşturulur. Sistemde kar ve yağmur sularının oluşturabileceği ağırlığa göre hesaplar yapılır. Bu hesapların ardından da uygun malzemeler seçilerek uygulamaya konulur. Malzeme seçiminde binanın özellikleri ve bulunan şehrin iklimi de etkilidir. Kişisel zevklere göre çeşitli varyasyonları bulunan sistemde camların, ısı ve ışık kontrolü yapılmadır. Burada amaç enerji kullanımını minimize etmektir. Faturaların minimuma inmesini sağlamasının yanı sıra doğayı da korur.

Sistemin tercih alanları ise şunlardır:

  • Hastaneler,
  • Açık ve kapalı spor salonları,
  • Büyük alışveriş merkezleri,
  • Oteller,
  • Kapalı ve açık yüzme havuzları

Çoğunlukla kalabalık alanlarda tercih edilmektedir. Cam cephe ve ışıklık sistemlerinin tamamı fonksiyonel şekilde tasarlanmaktadır. Düzenli bakımla birlikte uzun seneler boyunca verimli kullanımı mümkündür. Firmamız satış sonrası bakımlarında da uzman ekibimizle birlikte destek olmaktadır. Bize sunulan proje doğrultusunda bütün hesaplamaları yaparak, en doğru ve hızlı şekilde üretimini gerçekleştiriyoruz.

Çevrimiçi
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?
Cephem Mühendislik
Merhaba

Size yardımcı olmamı ister misiniz?