Dekoratif & Fonksiyonel Cephe Elemanları

 

Dekoratif & Fonksiyonel Cephe Elemanları Nedir?

Yapıya karakter ve işlevsellik katmayı sağlayan çeşitli uygulamalardır. Cephe panel sistemleriyle aynı şekilde üretimi sağlanır. Farklı olarak, yapıların tamamında izolasyon sağlanır. Günümüzde emlak piyasası en çok kâr getiren sektörlerin başındadır. Her sene yükselen nüfusla birlikte yeni ikamet yerlerine ihtiyaç doğmaktadır. İş hanları, yüksek binalar gibi yapıların değeri her geçen gün artmaktadır. İnşaat sektörü oldukça büyük bir pazarı oluşturur. Yapının satılmasını sağlayan şey yalnızca iç dekorasyonu ve metre karesi değildir. Dış cephenin etkileyici ve güzel olması konutların satılmasındaki en önemi etkenlerdendir. Geçmiş senelerde dekoratif cephe elemanlarına önem verilmemekteydi. Değişen talep beklentileriyle birlikte dış cephe elemanları kullanılmaya başlandı. Dekoratif fonksiyonel cephe elemanları işlevsel oluşları nedeniyle tercih edilmektedir.

Bir konutun tercih edilmesindeki tek neden görsellik katan tasarımlarla dolu olması değildir. Yalnızca fonksiyonel ya da yalnızca görsel yapıların revaçta olması mümkün değildir. Dekoratif fonksiyonel cephe elemanları inşaattaki son gelişmelerden birisidir. Proje aşamasında şekillendirilen istekler doğrultusunda dış cephe elemanları belirlenir. Görselliğin ön planda olduğu, buna karşın fonksiyonellikten ödün verilmeyen yapılar tasarlanır. Tarafımıza sunulan proje doğrultusunda en doğru fonksiyonel cephe elemanları inşası gerçekleştirilir.

Günümüzde başlıca tercih edilen dekoratif cephe elemanları aşağıdaki gibidir:

  • Kapı söveleri,
  • Kubbeler,
  • Köşe kaplama malzemeleri,
  • Rölyef süslemeler,
  • Güneş kırıcılar,
  • Kolon başlıkları,

Kapı Sövesi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kapı söveleri yapısal olarak birden çok şekilde üretilebilmektedir. Tercihe ve binanın bütününe göre kullanılacak madde seçimi yapılır. Genellikle mermer, beton gibi doğal taşlar tercih edilir. İstenilen biçim ve ebatta yapılır. Kişilerin isteği doğrultusunda tasarımlarla özelleştirilmesi mümkündür. Estetik algıları karşılayarak fonksiyonel destekle de bütünleştirir. Binanın dışından, içeriye soğuk – sıcak hava akışlarını önler. Sağanak yağmur, şiddetli rüzgâr gibi durumlarda bina içerisine girişini engeller.

Genellikle kapılarda kullanılsa da pencerelerde de kullanıma uygundur. Dikey şeklindeki söveler pencerelere monte edilebilir. Sövenin yapılabilmesi için projelendirme safhasında tüm hesaplamalar ve teknik boyutlar detaylandırılmalıdır.

Kubbe Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Genellikle camii, büyük iş hanları, yeni yapılan sitelerde görülmektedir. Mimariye soğuk havalar ve kar yağısına karşı koruma sağlamasının yanı sıra estetikte katar.

Köşe Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

Çatı ve zemin kaplama işlemlerinde kullanılan malzemelerin tamamıdır. Yapının ısı yalıtımı açısından büyük önem taşır. Güvenliği arttıran uygulamaların başında gelir. Malzemelerin uzun yıllar kullanıma uygun oluşu sayesinde tasarruf edilmesini sağlar. Estetiğe uygun seçilen malzemelerle, binanın bütün uyumu yakalanarak eşsiz bir görüntü ortaya konulabilir.

 Rölyef Süslemeler Nedir? Ne İşe Yarar?

Kabartma sanatı olarak da bilinir. Tarih öncesi dönemlerde kabartma sanatı yapıların önemini göstermek için kullanılmaktaydı. Günümüzde de inşaatta rölyef süsleme büyük bir önem taşımaktadır. Diğer binalardan kolayca ayrılmasını sağlayarak sanatsal bir görüntüye ulaşılmasını sağlar.

Bu tür süslemelerde öncelikle kırmızı renkli özel boyalar ile çalışılacak alan belirlenir. Karbon kâğıdı kullanılarak, önceden oluşturulan desen istenen bölgeye aktarılır. Sonrasında özel bıçak ve aletleriyle oyma işlemi gerçekleştirilir. Direkt olarak kazılarak yapılan bu uygulama, bina ömrünce orada duracak şekilde gerçekleştirilir. Kapı, pencere gibi ahşap kaplamalarda sıkça tercih edilir.

Güneş Kırıcı Nedir? Nerede Kullanılır?

Dekoratif fonksiyonel cephe elemanları arasından en çok tercih edilen uygulamalardandır. Güneş kırıcılarda optimum enerji tasarrufu amaçlanır. Güneş ışığından en yüksek şekilde faydalanılacak şekilde tasarlanır. Bu sayede konut içerisindeki enerji kullanımı büyük ölçüde düşürülür. İnşaat teknolojisinde çok eski bir uygulama olmamakla birlikte, oldukça sık projelendirilmektedir. Alüminyum olarak da üretilmektedir. Açık alanların görüşü engellemeden, hareketli ya da manüel şekilde tasarlanmaktadır. İstenen şekilde tasarım yapılması mümkündür. Ahşap, mat, beton gibi görünümler verilebilmektedir. Ev ve binanın tamamıyla uyumlu olacak şekilde dekor edilebilir.

Kolon Başlığı Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Konutlardaki yükü taşıyan sütunlara kolon denilmektedir. Binanın yükünü taşıyan ana kolonlardan oluşur. Dekoratif fonksiyonel cephe elemanlarından olan kolonun başlıkla süslemesi yapılır. Kolonun yalın görüntüsünün giderilerek daha şık bir tasarıma kavuşması sağlanır.

Cephem Yapı Mühendislik firması olarak bütün dekoratif fonksiyonel cephe elemanları tarafımızca yapılmaktadır. Uzman kadromuzla birlikte beklentilerinizin tamamını karşılamak için yeni projeler geliştirmekteyiz. Cephe elemanları hakkında detaylı bilgi almak için internet sitemizden ulaşabilirsiniz.

Çevrimiçi
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?
Cephem Mühendislik
Merhaba

Size yardımcı olmamı ister misiniz?